Radnice Prahy 4 přešlapuje na místě

Dva roky od voleb uplynuly jako voda. Prvních sto dní hájení dávno minulo, takže při hodnocení práce koalice (Strana zelených – KDU-ČSL – ODS – STAN-Tučňák – Hnutí pro Prahu) si nemusíme brát rukavičky, ale spíš boxerské rukavice. Vedení městské části dělá tak zoufale málo, že i těch chyb najdeme v jejich práci relativně málo. Problémy ale leží spíše tam, kde se nic nedělá. Praha 4 jakoby uvízla v bezčasí, v nekoncepční bezradnosti, v přešlapování na místě, kdy v lepším případě dobíhají projekty z minulých období (např. rekonstrukce domů v Táborské ulici nebo budovy Branického divadla). Jinak panuje těžké ticho po pěšině, kdy si koalice prosadila nikoli „klid na práci“, ale „klid na funkci“.

Investice samosprávy se zastavily, ale developeři mají zelenou

Kde je nový dům seniorů Hudečkova? Koalice se stále nedohodla ani na „politickém zadání“ pro změnu projektu! Proč se neopravuje dům seniorů Jílovská? Protože se čeká, jak dopadne dům seniorů Hudečkova. Proč už se dva roky čeká se stavbou azylového doma Horáčkova? Zatím vznikla jen studie. Kde je nějaký plán na rozvoj sociálních nebo zdravotních služeb? Kde je nová koncepce školství? Ta předchozí přestala platit v roce 2014! Řeší někdo, zda bude například dostatek sociálních bytů? Nebo máte třeba pocit, že se Praha 4 stává „zeleným městem“, když už má „zeleného starostu“? Kdepak, vládnou tady pevnou (nebo štědrou?) rukou developeři, což nejvíce cítí obyvatelé na Pankráci a v Hodkovičkách díky plánovaným projektům Rezidenční park KAVČÍ HORY a obytný soubor Hodkovičky Nad řekou.

Radnice se také stala závislá na příjmech z prodeje bytů a pozemků jako narkoman na heroinu. Jak se ale budou generovat zisky pro další investice, až už nebude z čeho brát? Kde chce radnice získat dostatek peněz na další rozvoj městské části? Na tuhle otázku jakoby nikdo nehledal odpověď – po nás potopa! Místo toho se vedení chlubí pseudoúspěchy typu úspora vozového parku (vyřazení jednoho nebo dvou aut z provozu skutečně neřeší hospodaření městské části) nebo omezením hazardu (nulovou toleranci přitom na hlavním městě navrhla ČSSD, zatímco Štěpánkova koalice chtěla zachovat kasina na sporných místech).

Špatně ukrývané hádky koalice

Mluví se o tom, že komise a výbory na radnici se otevřely veřejnosti, jenže současně s tím se klíčová témata a rozhodnutí přesunula na uzavřená jednání rady (např. debata o zónách placeného stání). Hlavně že se vynakládá asi milion korun ročně na plat uvolněného předsedy naprosto zbytečného výboru pro energetické úspory, což není nic jiného než „legální úplatek“, aby koalice měla dostatek hlasů v zastupitelstvu. A z radničního časopisu Tučňák od prosince zmizí pravidelná anketní stránka pro zastupitele (v minulosti ji prosadila ČSSD), aby opozice byla co nejméně vidět.

Tato koalice už nemá vnitřní sílu na radikální změnu stylu a tempa své práce. Ta energii, která koaličním stranám a hnutím ještě zbyla, se vynakládá na vymezování zón politického vlivu ve stylu „ty si dosaď dalšího člověka do 4-Majetkové a my si na oplátku zaměstnáme dalšího člověka na radnici“. Vždyť jenom hádka o nájemce Branického divadla trvala rok po ukončení rekonstrukce! Aktuálně na sebe Zelení a ODS hází špínu kvůli budoucí podobě Táborské ulice. Ale na rozvod to nevypadá, spíš další nechutnou manželskou hádku. Obávám se, že koalice to nějak „došmudlá“ do nemastného neslaného konce funkčního období. V nejlepším případě otevře těsně před komunálními volbami koupaliště Lhotka a bude doufat, že všichni zapomenou na sliby na zprovoznění v létě 2015/2016/2017. Naštěstí můžeme tlačítko „restart“ zmáčknout ve volbách v říjnu 2018.

Ing. Petr Horálek

Autor je předsedou klubu zastupitelů ČSSD Praha 4   

Článek vyšel v časopise Vaše 4 (číslo 11/2016).

Vytisknout