Protestovali jsme proti kamionové dopravě na Spořilově

Máme právo na čistý vzduch! Hluk nás zabíjí! STOP kamionům! Chceme zdravé děti! Taková hesla nesli účastníci protestního pochodu na Spořilově, kterým se ve středu 14. září odpoledne podařilo aspoň na chvíli omezit provoz na vytížené ulici Spořilovská směrem do centra. Na akci, kterou spolupořádalo občanské sdružení SOS Spořilov, dorazilo více než sto občanů. Přišli také členové místní ČSSD, včetně zastupitelů Prahy 4 a hlavního města Prahy. V závěru shromáždění si s lidmi povídal i náměstek primátorky Petr Dolínek, který je odpovědný za oblast dopravy.

Chceme dostavět Pražský okruh co nejdříve!

Cílem protestního pochodu bylo upozornit média, veřejnost a politiky na potřebu odklonit kamionovou dopravu mimo oblast Spořilova. Toto sídliště je v současnosti fakticky „obklíčeno dálnicemi“, tedy ulicemi Spořilovská, 5. května a Jižní spojkou. Lidé žijící poblíž ulice Spořilovská si dlouhodobě stěžují na hluk a zplodiny z kamionů. Všichni zde čekají jako na smilování na dostavbu východní části Pražského okruhu, která se ale stále odkládá. Podle posledních informací začne – v optimistické variantě – do konce roku 2019.

Strana zelených a hnutí ANO odmítly přerušení zastupitelstva

Pochod, který začal u nájezdu z Klapálkovy ulice a pokračoval asi 800 metrů až k tramvajové točně u ulice Na Chodovci, trval zhruba od pěti do půl šesté odpoledne. Ve stejnou dobu probíhalo i zastupitelstvo městské části Praha 4. „V souladu se slibem, který jsem dal sdružení SOS Spořilov na Facebooku, jsem po čtvrté hodině podal na zastupitelstvu procedurální návrh na přerušení zasedání od 16,30 do 18 hodin,“ říká předseda klubu zastupitelů ČSSD Praha 4 Petr Horálek. „Zklamalo mě, že návrh neprošel a že získal jen opoziční hlasy z klubu sociální demokracie a TOP 09 a tři koaliční hlasy – dva z Hnutí pro Prahu a jeden z ODS. Strana zelených, která se mediálně prezentuje s bojem za životní prostředí, hlasovala buď proti, nebo se alibisticky zdržela. To bohužel platí i o starostovi Petrovi Štěpánkovi. Nerozumím ani tomu, proč Babišovo Hnutí ANO 2011 nepodpořilo návrh na přerušení zasedání, když šlo o tak důležitou věc,“ komentuje Petr Horálek.

Blokády Spořilovské ulice se zúčastnil také předseda ČSSD na Praze 4 Karel Ptáčník: „Jsem rád, že navzdory tropickému hicu přišlo hodně lidí. Ve volbách jsme obyvatelům Spořilova slíbili, že za jejich zájmy budeme bojovat. A to stále platí! Na rozdíl od starosty Štěpánka jsme si našli čas, postavili jsme se kamionům i rozčíleným řidičům a naslouchali jsme názorům zdejších lidí!“

Vytisknout