Otazníky kolem výstavby v Hodkovičkách

V Hodkovičkách houstne atmosféra. Petici proti developerskému projektu Hodkovičky Nad řekou podepsalo už více než tři tisíce lidí. Na prosincovém zastupitelstvu Prahy 4 jsme tak mohli slyšet rázná vystoupení desítek obyvatel, která kriticky mířila především na starostu Petra Štěpánka a radní pro územní rozvoj Alžbětu Rejchrtovou. Opakovaně se vznášela otázka, zda už investor splnil aspoň požadavky rady městské části přijaté v červnu 2016. Zástupce investora tvrdil že ano. Pan starosta se přímé odpovědi vyhnul, odpovědná paní radní Rejchrtová k tomu raději mlčela. Většina zastupitelů i občanů ale měla jasno: nesplnil!

Proč bylo svoláno setkání s občany tak pozdě?

Zaprvé obě etapy projektu nebyly společně posouzeny procesem EIA, tedy posouzením vlivu stavby na životní prostředí. Zadruhé územní řízení pro první etapu nezahrnuje plánovanou mateřskou školku. Z tohoto důvodu prošlo (i díky rozporům v koalici) usnesení, ve kterém zastupitelstvo tento názor potvrdilo. Bohužel už ale neprošlo usnesení, ve kterém zastupitelstvo zavazovalo radu, aby vydala nesouhlasné stanovisko k projektu firmy FINEP do územního řízení a celý záměr projednala znovu s občany v komisích. Pro návrh hlasovali pouze zastupitelé ČSSD a TOP 09 (ani opoziční hnutí ANO se k nám nepřidalo).

Nikdo z rady mi nedokázal odpovědět, proč vedení radnice svolává veřejné setkání s občany až po té, co je schválena a podepsána smlouva o spolupráci mezi městskou částí a developerem. Vždyť to pořadí mělo být obrácené! Nikdo z koalice mi rovněž neodpověděl, proč rada nerespektovala usnesení své vlastní odborné komise pro územní rozvoj, která 5. prosince 2016 doporučila projednat stavební záměr znovu od začátku. Je evidentní, že minimálně část vedení radnice jde developerovi na ruku.

Navrhli jsme odvolat radní pro územní rozvoj

Po ukončení debaty v zastupitelstvu klub ČSSD oficiálně požádal o odvolání paní radní Alžběty Rejchrtové z funkce z důvodu absolutního nezvládnutí komunikace s veřejností jak u projektu Hodkovičky Nad řekou, tak u (ještě většího) projektu Rezidenční park Kavčí Hory. Koalice bohužel náš návrh shodila ze stolu. Mám takový neblahý pocit, že z Prahy 4 se za společné vlády Strany zelených a ODS stává akciová společnost 4-Developerská.

Ing. Petr Horálek, předseda klubu zastupitelů ČSSD Praha 4

Článek byl publikován v časopisu Vaše čtyřka (číslo 2/2017)

Výstavba Hodkovičky

Výstavba Hodkovičky
Vytisknout