Debata o zastřešení Spořilovské se radnici vymkla z rukou

Automobilová doprava dusí Spořilov. Na tom se asi shodnou všichni. Dostavba východní části Pražského okruhu se bohužel stále odkládá. Částečným řešením proto může být mimo jiné těžké zastřešení Spořilovské. A právě o tom, jak toto zastřešení bude vypadat, se veřejně debatovalo 9. února na Spořilově v budově gymnázia Postupická. Ačkoliv si vedení radnice Prahy 4 od této akce patrně slibovalo body v oblasti PR, výsledek byl jiný. Obyvatelé Spořilova se nenechali „opít rohlíkem“.

Radnice se chlubí cizím peřím

„Těžké zastřešení Spořilovské je investiční akce, kterou ČSSD prosazuje dlouhodobě. Už v době, kdy jsem byl zástupcem starosty Prahy 4 odpovědným pro dopravu, jsem tento projekt vyjednával s hlavním městem Prahou,“ říká zastupitel Prahy 4 za sociální demokracii Jiří Bodenlos.  „Investorem je hlavní město a celkové náklady na akci se odhadují na 2,6 miliardy korun. To by bylo zcela nad ekonomické možnosti městské části. Jsem rád, že sociální demokraté v zastupitelstvu a radě hlavního města – včetně náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka – tento projekt také podporují a podílejí se na jeho přípravě. Nechápu ale, proč pan starosta Štěpánek ze Strany zelených ukazuje lidem vizualizace zatravnění střechy Spořilovské, když v tuto chvíli vůbec nevíme, jak bude skutečně celý projekt vypadat. Jenom tím mate veřejnost,“ dodává zastupitel Bodenlos.

Problematická tramvajová trať

Během debaty v Postupické se obyvatelé Spořilova často ptali na zamýšlenou tramvajovou trať na Jižní město, která ve zveřejněných vizualizacích vede mimo těžké zastřešení, tedy ve volném prostoru vedle obytných domů. Lidem se rovněž nelíbilo její trasování směrem na Opatov – diskutující naopak navrhovali napojení na nejbližší stanici metra Roztyly. „Zaslechl jsem kritiku, že tramvaj, tak jak je plánována, neumožní zrušení nebo výrazné omezení autobusů. Chápu, že se Spořilováci bojí dalšího hluku. Proto se mi líbí řešení schovat tramvajovou trať do samostatného třetího tubusu. To by ve spojení s vhodným povrchem kolejového svršku mělo obyvatele sousedních domů ochránit,“ vysvětluje Jiří Bodenlos.

Architekti během debaty vysvětlovali, že těžké zastřešení umožní více propojit „nový“ a „starý“ Spořilov pomocí zelených a sportovních ploch. Bohužel promítané vizualizace budily také rozpaky, protože lidem vadily bariéry v podobě vysokých schodišť – a zmíněná tramvajová trať. Někteří přítomní se usmívali poznámce, že na zastřešení se budou vysazovat hlavně vysoké, kvalitní stromy. Kam by se ale vešly jejich mohutné kořeny?

Starosta se zapletl do svých pohádek

Během debaty několikrát promluvil i starosta městské části Petr Štěpánek. Ubezpečoval občany, že stát podle něj sice zklamal při výstavbě východní části Pražského okruhu, ale on se o ně postará „hned“. A to neměl říkat, protože vzápětí se přihlásila jedna místní paní a zeptala se na to nejdůležitější: Kdy se bude těžké zastřešení Spořilovské stavět? A zavládly těžké rozpaky. Odpověď jednoho z architektů (ne starosty!!!) zněla: „Netroufám si říct.“ Časový harmonogram podle něj ještě neexistuje. Samotná výstavba snad potrvá 18 měsíců.

Na starostu padl také dotaz, proč jsou promítané vizualizace odlišné od té, která byla zveřejněna v Tučňáku v únorovém čísle (vyšlo na konci ledna). Starosta odpověděl, že architekti stihli zpracovat připomínky občanů, které přišly jako reakce na článek. „Opravdu věříte tomu, že během asi deseti dnů od publikace článku dorazily do redakce Tučňáku nebo na radnici příspěvky, které posloužily jako podklad pro přípravu vizualizací? Vždyť to jsou pohádky, které si mohl starosta odpustit. Daleko pravděpodobnější přece je, že prezentaci připravila jiná firma,“ vysvětluje Petr Horálek, předseda klubu zastupitelů ČSSD v Praze 4.

„Není na škodu také připomenout, že Strana zelených šla do posledních komunálních voleb na hlavní město s volebním programem, který zpochybňoval další výstavbu východní části Pražského okruhu,“ dodává Petr Horálek s tím, že lídrem Trojkoalice ve volbách na hlavní město byl právě dnešní starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Další veřejná debata o zastřešení Spořilovské se chystá na 19. června. Sociální demokraté tam se svými návrhy nebudou chybět.

Tuto vizualizaci ukazovala radnice občanům. Jaká ale bude realita? Tuto vizualizaci ukazovala radnice občanům. Jaká ale bude realita?"
zdroj: Tři architekti
Vytisknout